Bez pusy od mamy 

"Tatino, koľko nám s Ninkou dáš?", s úsmevom sa pýtala Milada svojho Rasťa vždy, keď si ako rodinka urobili výlet do mesta. Mama s dcérkou vedeli, že tatino si sadne niekde na kávičku a ony, baby môžu labzovať po sekáčoch. "Milovala secondhandy, za babku moja Miladka vedela nakúpiť dve plné tašky..."

Bez pusy od mamy

Smutná rodina: Rasťo konečne s oboma deťmi, s obetavou sesternicou Zdenkou (55), ktorá sa s láskou o Tomáška stará. Maminka Zdenka je v urne. "Ale pri nás," trpko skonštatuje nešťastný otec.

Alebo: "Tatino, čo budeš dnes variť?" pýtala sa Miladka Rasťa. On potmehúdsky zakontroval poznámkou, či sa k sporáku nechystá ona. "Tvoje mi chutí viac :-)!", dostal odpoveď. Alebo, keď Rasťo kosil veľkú záhradu, tešil sa na moment, kedy maminka pošle Ninku s vodou pre tatina. "Bože, aké drobnosti robia život krásnym. Tak veľmi mi aj tieto scénky chýbajú, tak strašne som smutný a zlomený, plakal by som bez prestávky," hovori štyridsaťdva ročný Rasťo. Čerstvý vdovec a čerstvý dvojnásobný otec. "Pritom to mal byť náš najkrajší rok v živote," utiera si slzy, ktoré sa mu ako hrach kotúľajú po tvári.

Druhé dieťa neplánovali, ale pritrafilo sa. Vedeli, že v júni dostane Ninka bračeka. Milada bola spočiatku viac zaskočená tehotenstvom než Rasťo."Viete, ona si dobre uvedomovala, že sa nám aj zníži príjem, bola kaderníčkou, plánovala otvoriť si vlastný salón. Ja som po hrôzostrašnej nehode pred ôsmymi rokmi trvalý invalid. Na motorke do mňa vpálilo auto, hlavu mám rozrezanú z jednej strany na druhú, mám problém s pamäťou, koncentráciou, nedokážem zmysluplne vnímať text, jednu nohu neohnem, doslova ju ťahám pri sebe. Živiteľkou rodiny bola moja Miladka. Ale napokon sme sa začali z jej narastajúceho bruška tešiť a plánovať si nový život v Gabčíkove. Predali sme svoj domček na dedine a za utŕžené peniaze sme vyberali starší dom v meste. Mám tam rodinu, skvelú sesternicu Zdenku, s ktorou si Miladka rozumela ako so sestrou.

Zdenka bola veľkým dôvodom,prečo sme si vybrali Gabčíkovo," hovorí Rasťo a popritom chváli svoju štvorročnú Ninku, ktorá sa práve narúžovala a svoj nový makeup ukazovala ockovi. Po chvíli ju ale Rasťo pošle dovnútra... "Ninka ešte naplno nevie, že maminka je už v nebíčku, o pár dní idem s ňou k psychologičke a postupne sa malá všetko dozvie..."

Život a smrť: Od apríla je prechodným domovom Rasťa práve malý domček sesternice Zdenky. Prišiel k nej na víkend v polke apríla, vedel, že Zdenka zas uvarí tie skvelé knedle, v ktorých ju žiaden kuchár netromfne. Počas víkendu plánovali aj spoločnú návštevu Miladky v nemocnici. Od februára nebola v poriadku, na prehliadke je namerali extrémne vysoký tlak a okamžite ju previezli do špitála. Postupne prichádzali len zlé správy, Miladke našli nádor na nadobličke, telo jej zalievala voda, každý deň bola na infúziách, s Ninkou navštevovali maminku takmer každý deň, mali už svoj zavedený nemocničný rituál – Rasťo dal babám drobáky do automatu – Zdenka si vybrala malinovku, Ninka mini hračku. "Malá náhrada za sekáče," cez slzy sa pousmeje Rasťo.

Pätnásteho apríla jej priniesol banány a nanuk, všetko bolo ako po iné dni, bavili sa spolu, rozlúčili sa tak bežne – veď sa o chvíľu zas uvidia. "Ja ani presne neviem čo sa stalo. Zjedla večeru a vraj sa jej rapídne zhoršil stav." V noci sa lekári rozhodli vybrať dieťa, v 28. týždni prišiel na svet Tomáško, Miladka bola v narkóze, už sa z nej neprebrala. Ráno dodýchala. "Bože môj, porodila nám dieťa a ani ho nevidela, nepočula. Ráno mi oficiálne volali z nemocnice, že Miladke nevedeli pomôcť. Že je koniec. Ani sa neunúvali mi oznámiť, že mám syna..", naplno plače Rasťo.

So sesternicou okamžite leteli do nemocnice, ukázali mu Tomáška v inkubátore, odovzdali Miladkine osobné veci a aby toho nebolo málo, prišla ďalšia rana. Keďže neboli zosobášení a Miladka po pôrode neudala otca (bola v kóme), Tomáškovi reálne hrozil dojčenský ústav, pretože otcovstvo určí až súd. Rasťo nevie, kde v sebe pozbieral zvyšky síl a osudu sa vzoprel. Jeho dieťa mu nikto kradnúť nebude! Na vlastnú päsť si dal urobiť DNA testy, ktoré na sto percent potvrdili, že je otcom Tomáška. Chlapček bojoval ako lev, veľmi rýchlo začal samostatne dýchať, piť mliečko z fľašky – "akoby mi naznačoval nech oňho bojujem, lebo čoskoro nebude dôvod, aby bol v nemocnici a budú ho chcieť niekam umiestniť. Plno doktorov, úradníkov mi hádzalo polená pod nohy, prosil som, kričal, zúril, žiadal. Podarilo sa – predbežným opatrením mi Tomáška zverili. Šesť týždňov po narodení ho mám doma, idem na materskú, pomáha mi s ním sesternica Zdenka a viem, že z neho vyrastie poriadny chlap, ktorý ale v živote nepocíti pusu od maminky.Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.
Možno sa nájde niekto, koho príbeh Rasťa oslovil. Radi by sme im pomohli s úhradou prenájmu domčeka, ktorý našiel v susedstve sesternice Zdenky. Momentálne má aj zablokovaný účet, keďže ho mal s Miladkou spoločný, čaká sa na dedičské konanie. ĎAKUJEME!
Číslo účtu IBAN, kam môžete posielať príspevok: SK853100 0000 004040218205. Pripíšte poznámku: Rasťo

Chcem pomôcť

Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.
Možno sa nájde niekto, koho príbeh Rasťa oslovil. Radi by sme im pomohli s úhradou prenájmu domčeka, ktorý našiel v susedstve sesternice Zdenky. Momentálne má aj zablokovaný účet, keďže ho mal s Miladkou spoločný, čaká sa na dedičské konanie. ĎAKUJEME!
Číslo účtu IBAN, kam môžete posielať príspevok: SK853100 0000 004040218205. Pripíšte poznámku: Rasťo


Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.

facebook fan page

pridajte sa k nám na Facebooku