ako sme spoločne pomohli v roku 2011 

Máme za sebou ďalší úspešný rok! Na stránkach skvelého mesačníka Nota bene sme vám priniesli osudy 11 rodín, ktoré majú od „blahobytu“ riadne ďaleko. Napriek tomu sme z ani jedného osudu neodchádzali klesnutí. Prečo? Pretože v každej rodine, kam sme zavítali, sa, napriek hendikepu či už zdravotného alebo sociálneho, naučili fungovať podľa hesla: vždy môže byť ešte horšie, tak sa tešme, že sme! Naozaj, klobúk dole pred každým, kto si dokáže vytvoriť v sťažených podmienkach cestičku k úsmevu a radosti. Uverejnením príbehov sme sa snažili, aj s vašou láskavou pomocou, zmierniť ťažkú situáciu našich hrdinov. Naším cieľom nebolo a ani nemôže byť radikálne vyriešiť ich nezávideniahodný stav, ale menšou či väčšou mierou pomoci im hlavne chceme ukázať, že sú na svete ľudia, ktorým osud druhých nie je ľahostajný. Že sa, jednoducho, aj cez stránky časopisu vieme zomknúť a prispieť na niekoho, koho vôbec nepoznáme, ale je nám jasné, že hoci len pár eur, ktoré nám chýbať nebude, tomu druhému bytostne pomôžu. Veľké ďakujem každému, kto prispel a pomohol!

Stázka

Stázka

Sympatická stredoškoláčka s rázštepom chrbtice. Zmierená s realitou, že na vlastné sa nikdy nepostaví. Je miláčikom rodiny, mama je kvôli nej na opatrovateľskom, otec pracuje na Liptove za smiešnu mzdu. Sympatické je, že Stázka sa neizoluje, zatiaľčo väčšina takto hendikepovaných ukončí len základnú školu, mladá slečna pokračuje aj na strednej škole. Lenže príspevok od štátu na benzín je nízky, Stázka tvrdila, že im pomôže každý cent, ktorý by dostali. Použijú ho len a len na benzín do školy. A tak sa aj stalo. Aspoň na chvíľu sa pre rodinu benzínová pumpa nestala strašiakom. Aj vďaka vám mohli pokojnejšie tankovať...
» pôvodný príbeh - január 2011

Kiko

Kiko

Renáta vyrastala od troch rokov v detskom domove, tvrdí, že do osemnástich bola klasické erárne dieťa. O to viac vedela, že raz si vytvorí naozajstnú rodinu. Budú sa ľúbiť „ako kone“ a nič viac im netreba. V prvom vzťahu sa jej narodil v 97-om Kiko. Od začiatku bolo jasné, že úplne zdravý nebude. Manželstvo sa rozpadlo a Renátka ostala sama s Kristiánom. Chlapcovi diagnostikovali po čase autizmus a jej život sa o 180 stupňov obrátil. Bola rozhodnutá urobiť pre svoje dieťa maximum. Zháňa si o tejto diagnóze všetky informácie a možnosti, vyžaduje si to nákup diagnostických pomôcok. Kiko má však aj veľké problémy s vyprázdňovaním, aby nemusel často podstupovať nepríjemný klystír, pomáhajú mu probiotiká, ktoré však musia plne hradiť. A práve týmto smerom išla aj finančná pomoc pre Renátku, ale hlavne pre jej, dnes 14 ročného Kika.
» pôvodný príbeh - február 2011

Ivetka

Ivetka

Amyotrofická laterárna skleróza, v skratke ALS oberá človeka o pohyb. Nielen nohy, postupne oťažejú aj ruky a keďže ide o ochabovanie svalstva, pacienta časom, bohužiaľ, neminie kyslíkový prístroj. Stopercentne však funguje mozog a poslúcha aj srdce. Bezvládny človek si tak do špiku kostí všetko naplno uvedomuje a prežíva. Stáva sa nedobrovoľným väzňom vo vlastnom tele! Pre laika nepredstaviteľné. Ivetka je odkázaná už 4 roky na posteľ, dýchací prístroj a opatrovateľky. S kanylou v krku sa rozprávať nedá, Ivetkinými ústami sú oči. Keď klipne viečkami, znamená to áno. A snaží sa deň čo deň cvičiť. Aby čo najviac svalstvo vydržalo. Ivetka verí, že nie je všetkým dňom koniec, nádeja sa v transplantáciu kmeňových buniek, popritom však potrebuje peniaze na výživové doplnky a vitamíny. Finančná injekcia ju potešila a povzbudila!
» pôvodný príbeh - marec 2011

Miško

Miško

Lucia s Dávidom sa tešili na svoje prvé bábätko. V roku 2009 sa narodil Miško a prišla tvrdá rana. Rázštep chrbtice, perspektíva zlá. Miško je po operácii rázštepu, kedy mu z chrbátika odstránili hrbček a rodičia robia všetko preto, aby ich Michal urobil raz prvé kroky. Vedia, že to nebude dnes, ani zajtra, chce to intenzívnu rehabilitáciu pod tým najlepším vedením. V Adeli centre robia zázraky. Raz tam už boli a ich túžba znela jasne – prispieť na ďalším pobyt v tomto centre. Podarilo sa a Miško už liečbu aj absolvoval. Vďaka nemala konca-kraja. :-)
» pôvodný príbeh - apríl 2011

Pavol

Pavol

Bezstarostný život skončil dôchodcovi Pavlovi 28. apríla 2005. Vtedy prišiel za svojou manželkou Milkou na návštevu do nemocnice, kde mu oznámili, že jeho Milka bojuje na ÁRO o život. Je v kóme, dýchajú za ňu prístroje... Pravdepodobnou príčinou bolo uviaznutie kúska jedla v krku, nedokysličil sa istú dobu mozog a nešťastie bolo na svete. Pavol viní nemocnicu, že nedohliadla na pacientku, ale je to boj s veternými mlynmi... Milka sa po čase trochu prebrala, trochu, znamená – ostala v bdelej kóme. A bolo treba riešiť, kam s ňou. Potrebuje odbornú starostlivosť, v nemocnici už nemohla ostať a štátne zariadenia pre takýchto pacientov prakticky nie sú. Pavol našiel miesto v súkromnom zariadení, ktoré však stojí nekresťanské peniaze. Spojením jeho a manželkinho dôchodku zaplatí za mesačný nájom v zariadení a neostane mu ani cent, naopak ešte mu chýba. Preto si privyrába v novinovom stánku. Denno-denne je pri svojej Milke, umyje ju, prihovára sa, hladká ju a verí. Že raz sa zobudí. Príspevok, ktorý Pavol dostal putoval na nájomné v sanatóriu pre jeho Milku.
» pôvodný príbeh - máj 2011

Peter

Peter

Peter je rozvedeným otcom ťažko postihnutých dospelých dvojičiek, o ktoré sa staral. Rozvod nebol práve ideálny, majetok nevysporiadaný, vzťahy medzi exmanželmi nie veľmi ideálne. A tak sa s dvoma chorými dcérami ocitol v starom rodičovskom dome. Dievčatá majú 23 rokov, Martinka je na tom o čosi lepšie než Zuzka, ktorá najmä leží a oveľa ťažšie jej rozumieť. Martinka obsedí aj na vozíčku a debata s ňou je obsažnejšia. Peter by potreboval zaviesť do baráku vodu a vybudovať kúpeľňu, túto náročnú investíciu sa zatiaľ nepodarilo urobiť. Potreboval však aj peniaze na drevo, pretože v chladnom dome s hrubými múrmi je zima ešte aj v máji. A postihnuté dievčatá musia mať teplo. Okrem pomoci s kúpou dreva si dopriali aj pobyt v kúpeľoch, kde vždy naberú dievčatá druhý dych a kam sa tešia aj preto, lebo je tam kúpeľňa.
» pôvodný príbeh - jún 2011

Erika

Erika

Erika má tridsať, rozkošné dvojičky-prváčky a budúcnosť neistú. Nádor na mozgu je priťažké sústo... Ona je však bojovníčka a po 2 dlhých operáciách na neurológii verí, že choroba, ak nezastavili, minimálne ju „uspali“. Následky primárneho nálezu sú ťažké. Veľké problémy s motorikou, ľavá ruka aj noha neposlúchajú takmer vôbec. Rehabilitácie sú komplikované práve preto, že nález je na mozgu – cvičenie musí byť pod odborným dohľadom. Erike sme prispeli nielen na alternatívne, ktorým nadovšetko verí, ale aj na zdravotnícke pomôcky. Erika je plná optimizmu a všetkým odkazuje, že ani náhodou nič nevzdáva.
» pôvodný príbeh - júl 2011

Ajo

Ajo

V 17-ich sa musel zmieriť s amputáciou nohy. Nádor. Trauma fyzická aj psychická. Ajo priznáva, že je to strašne ťažké, ale má okolo seba starostlivú, milujúcu rodinu, ktorá stojí pri ňom. Bohužiaľ, sociálne úrady veľmi nie. Schváliť príspevok na debarierizáciu kúpeľne pre chalana s amputovanou nohou? V princípe dostali odpoveď, že do vane sa predsa s jednou nohou dostane... Prispeli sme na prerábku kúpeľne, Ajo už má sprchovací kút, novú kúpeľňu. Momentálne však bojuje s chorobu ďalej. Objavili sa problémy s rukou, držme mu palce!
» pôvodný príbeh - september 2011

Vladko

Vladko

Vladkovi sa v 2008-om narodil braček. Radosť v rodine trvala krátko. Pretože v tom istom roku začal Vladko chradnúť – po odberoch to bolo jasné. Leukémia. Kolotoč liečby zanechal stopy na celej rodine. Nikto nechápal, prečo malé deti musia trpieť. Byt sa premenil na údolie sĺz. Vladko však bol beťár a bojovník. Liečbu úspešne zvládol a momentálne je z neho už veľký školák. Stále je ale v pozorovaní, o vyliečení sa pri tejto diagnóze môže začať opatrne hovoriť po 5 rokoch. Aby toho nebolo málo, vlani na jar diagnostikovali Vladkovmu ockovi rakovinu semenníkov. Príjem rodiny sa rapídne znížil, mamina na materskej, otec na péenke. A snom bolo kúpiť zdravotné matrace. Z príspevku, ktorý dostali sa podarilo kúpiť aj matrace.
» pôvodný príbeh - október 2011

Riki

Riki

Autonehoda ho pripútala na invalidný vozík. Ale rok po havárke bol iba na posteli, ochrnutie od pása nadol niesol zle. Študoval operný spev, čakali ho štátnice a kariéru mal už sľubne rozbehnutú. Plánoval štúdium muzikálu v Brne a zrazu ostal nehybný na lôžku. Riki zosmutnel, znervóznel, hľadal, kde je „sever“... Otec muzikant zanechal svoju robotu, stal sa opatrovateľom vlastného syna a jeho najlepším priateľom. Hľadá pre Rikiho možnosti rehabilitácií, venujú sa alternatívnym formám liečby, dbajú na psychohygienu. Riki sa pozviechal, už ochrnutý dokončil štátnice, postupne sa začal aj rozospievávať, nejaké vystúpenia ma za sebou a veríme, že mnohé pred sebou. Príspevok, ktorý dostal, vrhol opäť na masérov, fyzioterapeutov, aj na živobytie. A skvelá správa je, že Riki napreduje, verí, že koncom roka sa pomocou ortéz postaví na vlastné nohy!!!
» pôvodný príbeh - november 2011

Karinka

Karinka

Anjelské dievčatko. Karinka. Vrodená svalová atrofia jej dokaličila život už od začiatku. Urapotaná slečna nechodí, nelozí, v ručičkách nič neudrží. Posediačky len smutne komentuje, prečo ona nemôže ísť do piesku tak ako iné deti, prečo nemôže ísť do škôlky, prečo jej ročný braček chodí a všetko si berie do rúk... Rodičia Karinky sa o ňu bravúrne starajú, finančne sú však na tom veľmi zle. Dlh na nájomnom rástol, aj preto sa peniažky použili práve na tento účel. Prísť o strechu nad hlavou by všetkých úplne zložilo. Karinka má od mája tohto roku už zavedenú aj kanylu, veríme, že najkritickejšie pooperačné obdobie už má za sebou a naučí sa usmievať aj napriek novej bariére, ktorú jej nevyliečiteľná diagnóza priniesla.
» pôvodný príbeh - december 2011Maturantka v mínuse

Aktuálny príbeh:
Maturantka v mínuse

Chcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Bez Vianoc

Aktuálny príbeh:
Bez Vianoc

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku